Ako vyberáme umelcov
Výber
Chceme, aby náš výber skutočne reflektoval súčasnú českú umeleckú scénu.
Vyberáme žijúcich umelcov prevažne mladšie a stredné maliarske generácie.
Umelci, s ktorými nadväzujeme spoluprácu:
- absolvovali AVU, UMPRUM alebo podobný typ akademického výtvarného vzdelania
- výtvarnému umeniu sa venujú dlhodobo a umeleckou činnosťou sa živia
- spolupracujú s poprednými kurátormi
- svoju prácu podrobujú odbornej kritike, sú laureáti alebo finalisti výtvarných cien, zúčastňujú sa významných umeleckých sympózií
- vydávajú monografia, katalógy, sú zastúpení vo výtvarných publikáciách
- aktívne a hojne vystavujú v uznávaných galériách v SR av zahraničí
- sú zastúpení v zbierkach súkromných zberateľov i verejných inštitúcií
100ks spolupracuje s renomovanými kurátormi súčasného umenia, ktorí dlhodobo sledujú umelcov viacerých generácií a svojou prácou kvalifikovane informujú verejnosť o stave súčasnej maľby a výtvarného umenia.
Peter Vaňous
Mgr. Peter Vaňús, Ph.D. (1975), český historik umenia, výtvarný teoretik, kritik a kurátor výstav. Venuje sa vzťahu tradičných výtvarných médií (predovšetkým maliarstva a kresby) k novým vizuálnym trendom a monitoringu premeny maľby a kresby v podmienkach informačnej spoločnosti a všeobecne rozšírených nových médií. Je autorom mnohých výstavných projektov a kníh o súčasnom umení.
Viac o ňom nájdete napríklad na Wikipédii
Karina Kottová
Karina Kottová (1984) je kurátorka a teoretička súčasného umenia. Od roku 2007 pôsobí ako kurátorka, edukátorka alebo riaditeľka v popredných českých umeleckých inštitúciách. Od roku 2010 kurátorsky pripravila viac ako 60 výstav v českých aj zahraničných galériách a múzeách, napríklad v New Yorku, Washingtone DC, Berlíne, Helsinkách, holandskom Diepenheime alebo poľskom Gdansku. V roku 2019 v nakladateľstve Display vydala monografiu Inštitúcie a divák. Je absolventkou bakalárskeho programu Štúdium humanitnej vzdelanosti na FHS UK, magisterského štúdia v programe Arts and Heritage: Policy, Management a Education na Universiteit Maastricht a doktorandského programu Teória a dejiny umenia na FF MU. Absolvovala Fulbright-Masaryk výskumný pobyt v organizácii Elizabeth Foundation for the Arts v New Yorku, Curatorial Program for Research v Južnej Amerike atď.
Kristína Jirátová
Kristína Jirátová (1985) vyštudovala odbor Dejiny umenia na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej, kde v roku 2018 dokončila aj doktorandské štúdium. V súčasnej dobe sa venuje kurátorskej, prednáškovej a pedagogickej činnosti. Úzko je spojená s plzenským kultúrnym priestorom DEPO2015, na ktorého vzniku sa podieľala ako členka tímu Plzne 2015 – Európskeho hlavného mesta kultúry, a kde usporiadala celý rad umeleckých a tematických výstav. Od roku 2020 je kurátorkou plzenského street artového festivalu WALLZ. Ako externá kurátorka pripravuje výstavy pre rôzne štátne aj súkromné inštitúcie. Jej zatiaľ najväčším projektom bola výstava Samota uprostred davu: Charles Baudelaire a české umenie v Galérii Stredočeského kraja v Kutnej Hore, ktorá získala tretie miesto Ceny Gloria musaealis 2021. Už niekoľko rokov prednáša pre verejnosť v rámci cyklov prednášok z histórie umenia vo Wine a od roku 2022 učia dejiny umenia na Konzervatóriu Jaroslava Ježka v Prahe.
Silvia L. Čúzyová
Historička umenia a nezávislá kurátorka. Magisterské štúdium v odbore dejiny umenia a kultúry absolvovala na Filozofickej fakulte Trnavskej univerzity v Trnave. Titul PhD. získala na Katedre teórie a dejín umenia Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Na VŠVU pôsobila aj ako riaditeľka Galérie Medium a bola vedeckou pracovníčkou Centra výskumu VŠVU. Aktuálne prednáša aj na Trnavskej univerzite, recenzuje, publikuje, spolupracuje na autorských výstavách ako doma, tak aj v zahraničí. Špecializuje sa na dejiny a teóriu moderného a súčasného vizuálneho umenia a na históriu aj súčasnosť kritiky umenia. Je členkou slovenskej sekcie AICA (Medzinárodná asociácia výtvarných kritikov).