Ako vyberáme umelcov

Výber

Chceme, aby náš výber skutočne reflektoval súčasnú českú umeleckú scénu.

Vyberáme žijúcich umelcov prevažne mladšie a stredné maliarske generácie.

Umelci, s ktorými nadväzujeme spoluprácu:

- absolvovali AVU, UMPRUM alebo podobný typ akademického výtvarného vzdelania

- výtvarnému umeniu sa venujú dlhodobo a umeleckou činnosťou sa živia

- spolupracujú s poprednými kurátormi

- svoju prácu podrobujú odbornej kritike, sú laureáti alebo finalisti výtvarných cien, zúčastňujú sa významných umeleckých sympózií

- vydávajú monografia, katalógy, sú zastúpení vo výtvarných publikáciách

- aktívne a hojne vystavujú v uznávaných galériách v SR av zahraničí

- sú zastúpení v zbierkach súkromných zberateľov i verejných inštitúcií

100ks spolupracuje s renomovanými kurátormi súčasného umenia, ktorí dlhodobo sledujú umelcov viacerých generácií a svojou prácou kvalifikovane informujú verejnosť o stave súčasnej maľby a výtvarného umenia.

Peter Vaňous

Mgr. Peter Vaňús, Ph.D. (1975), český historik umenia, výtvarný teoretik, kritik a kurátor výstav. Venuje sa vzťahu tradičných výtvarných médií (predovšetkým maliarstva a kresby) k novým vizuálnym trendom a monitoringu premeny maľby a kresby v podmienkach informačnej spoločnosti a všeobecne rozšírených nových médií. Je autorom mnohých výstavných projektov a kníh o súčasnom umení.

Viac o ňom nájdete napríklad na Wikipédii

Karina Kottová

Karina Kottová (1984) je kurátorka a teoretička súčasného umenia. Od roku 2007 pôsobí ako kurátorka, edukátorka alebo riaditeľka v popredných českých umeleckých inštitúciách. Od roku 2010 kurátorsky pripravila viac ako 60 výstav v českých aj zahraničných galériách a múzeách, napríklad v New Yorku, Washingtone DC, Berlíne, Helsinkách, holandskom Diepenheime alebo poľskom Gdansku. V roku 2019 v nakladateľstve Display vydala monografiu Inštitúcie a divák. Je absolventkou bakalárskeho programu Štúdium humanitnej vzdelanosti na FHS UK, magisterského štúdia v programe Arts and Heritage: Policy, Management a Education na Universiteit Maastricht a doktorandského programu Teória a dejiny umenia na FF MU. Absolvovala Fulbright-Masaryk výskumný pobyt v organizácii Elizabeth Foundation for the Arts v New Yorku, Curatorial Program for Research v Južnej Amerike atď.

Kristína Jirátová

Kristína Jirátová (1985) vyštudovala odbor Dejiny umenia na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej, kde v roku 2018 dokončila aj doktorandské štúdium. V súčasnej dobe sa venuje kurátorskej, prednáškovej a pedagogickej činnosti. Úzko je spojená s plzenským kultúrnym priestorom DEPO2015, na ktorého vzniku sa podieľala ako členka tímu Plzne 2015 – Európskeho hlavného mesta kultúry, a kde usporiadala celý rad umeleckých a tematických výstav. Od roku 2020 je kurátorkou plzenského street artového festivalu WALLZ. Ako externá kurátorka pripravuje výstavy pre rôzne štátne aj súkromné ​​inštitúcie. Jej zatiaľ najväčším projektom bola výstava Samota uprostred davu: Charles Baudelaire a české umenie v Galérii Stredočeského kraja v Kutnej Hore, ktorá získala tretie miesto Ceny Gloria musaealis 2021. Už niekoľko rokov prednáša pre verejnosť v rámci cyklov prednášok z histórie umenia vo Wine a od roku 2022 učia dejiny umenia na Konzervatóriu Jaroslava Ježka v Prahe.

Silvia L. Čúzyová

Historička umenia a nezávislá kurátorka. Magisterské štúdium v ​​odbore dejiny umenia a kultúry absolvovala na Filozofickej fakulte Trnavskej univerzity v Trnave. Titul PhD. získala na Katedre teórie a dejín umenia Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Na VŠVU pôsobila aj ako riaditeľka Galérie Medium a bola vedeckou pracovníčkou Centra výskumu VŠVU. Aktuálne prednáša aj na Trnavskej univerzite, recenzuje, publikuje, spolupracuje na autorských výstavách ako doma, tak aj v zahraničí. Špecializuje sa na dejiny a teóriu moderného a súčasného vizuálneho umenia a na históriu aj súčasnosť kritiky umenia. Je členkou slovenskej sekcie AICA (Medzinárodná asociácia výtvarných kritikov).